Hodnota ecommerce analytics nástrojov


July 16, 2019| by AmyDunning

Online nakupovanie je u zákazníkov čoraz populárnejšie. Nárast online predaja prevyšuje nákup v kamenných obchodoch. Tento trend platí najmä pre oblasť módy a cestovania, no v poslednej dobe odráža aj oblasť FMCG. Podľa správy spoločnosti Nielsen “Connected Commerce report” z roku 2018, približne tretina spotrebiteľov nakupuje FCMG tovar častejšie cez online, ako v obchodoch. Aj keď kamenné predajne majú stále väčšinový podiel predaja u obchodníkov, eMarketer predpokladá, že podiel tržieb cez ecommerce v roku 2021 dosiahne asi 18%, takže výrobcovia a retaileri spravia dobre, ak začnú s vývojom online obchodu.

Prečo stále viac a viac spotrebiteľov nakupuje online?

Spôsob akým nakupujeme sa významne zmenil, rýchlejšia a širšia pripojiteľnosť na internet nám poskytuje väčšiu kontrolu. Nielsen zistil, že 42% spotrebiteľov nakupuje potraviny online, pretože je to výhodnejšie pre ich životný štýl. Keď spotrebitelia nakupujú, chcú získať čo najlepšie skúsenosti a využívať čo najspoľahlivejšie služby. S pokrokom technológíi bude online spĺňať čoraz viac z týchto podmienok.

Dnes už vieme, že ecommerce je pre budúcnosť dôležitý; vykazuje silný rast a spotrebiteľ je pripravený nakupovať online. Ďalšou výzvou je naviesť spotrebiteľa k rozhodnutiu o kúpe. Uvádzame niekoľko kľúčových faktorov, ktoré pomôžu k ovplyvneniu rozhodnutia o nákupe:

Cena

Spotrebitelia hľadajú výhodné ponuky, zľavy, promo akcie. Nakupovanie online sa v tomto aspekte ničím nelíši od nákupu v kamenných obchodoch.

Skúsenosť

Skúsenosť používateľa je hlavnou hnacou silou pre budúcnosť ecommerce; pre online nakupovanie potravín to znamená prístup ku kompletným informáciám o produkte, ako aj to, či je produkty jednoduché vyhľadať, čo môže spotrebiteľovi značne ušetriť čas a úsilie.

Sortiment

V našej čoraz viac globalizovanej spoločnosti je nevyhnutné zákazníkom poskytnúť prístup ku širokej palete produktov a pokryť potreby pe rôzne spôsoby stravovania.

Komfort

Mať produkty na sklade sa môže javiť ako samozrejmosť, ale je to kľúčové pre predaje, hlavne pre zákazníkov lojálnych určitej značke.

Efektívna správa online portfólia

Keď už máte svoj produktový obsah v online verzii a rozdistribuovaný retailerom, ďalšou výzvou je to, ako najlepšie splniť požiadavky spotrebiteľov. Starať sa o produktové portfólio naprieč niekoľkými webstránkami retailerov a zabezpečiť, aby infomácie a nastavenie cien všetkých produktov bolo konzistentné, aby skladové zásoby boli dostatočné a zákazník má skvelú skúsenosť si žiada mnoho času, úsilia a zdrojov. Práve tu môže byť nápomocná automatizácia prostredníctvom ecommerce analýz.

eCommerce Insights (eCI) od Nielsen Brandbank je riešenie pre monitoring Vášho online portfólia. Pomáha Vám dodávať online zákazníkom hodnotu, skúsenosť, sortiment a pohodlie, ktoré vyžadujú.

Každý deň zhromažďujeme Vaše dáta, ktorých spracovanie orientujeme na 3 hlavné oblasti:

Prezencia

Skontrolujte, či sú Vaše produkty správne online zalistované a aké sú možnosti rozšírenia Vášho portfólia. Dostávajte analýzu, ktoré z Vašich produktov sú dostupné a koľko ich je zalistovaných vo virtuálnych regáloch. Sledujte aj svoju konkurenciu, najmä tie značky, ktoré nie sú prítomné v kamenných obchodoch.

Vizibilita

Zistite, ako sa darí Vašim produktom v porovnaní s hľadaním špecifických kľúčových slov a ako najlepšie optimalizovať tieto produkty pre každú webstránku obchodníka. Uistite sa, že informácie o produktoch a obrázky sú aktuálne a konzistentné, a poskytujú spotrebiteľom skúsenosť, ktorú hľadajú.

Atrakcia

Majte prehľad o Vašej cenovej stratégii a promóciách, zatiaľ čo získavate informácie o tom, aké praktiky a akcie používa Vaša konkurencia a aký dopad to má na ich predaj. Následne si podľa toho môžete prispôsobiť ceny a zmerať vlastný úspech.

S eCI získavate nástroj, ktorý Vám poskytne náhľad a analýzu o tom, ako sú Vaše produkty v súčasnosti na trhu umiestnené a akú cestu už prešli. Dostanete aktuálny report s dátami o online statuse produktov a možných trednoch, na ktoré je potrebné reagovať v danej kategórii. Získate tiež dôležité informácie o konkurencii, ktoré Vám pomôžu konať a reagovať rýchlo na akúkoľvek príležitosť či hrozbu.

Chápeme, že rovnako ako dáta o Vašich produktoch a konkurencii, aj dáta o spotrebiteľoch sú nevyhnutné pre úspešný predaj. Preto na platformu eCI pridávame analýzy recenzií a komentárov zákazníkov. Budete môcť spravovať priamu spätnú väzbu spotrebiteľov a podporiť vývoj nových produktov.
Ak chcete vedieť viac o eCommerce Insights, kontaktujte Vášho Account Managera, alebo nám napíšte na info@brandbank.cz.

¹ https://www.statista.com/statistics/534123/e-commerce-share-of-retail-sales-worldwide/

RELATED ARTICLES

Být v kontaktu


Bližší informace o tom, jakým způsobem zacházíme s Vašimi osobními údaji, najdete v Zásadách o ochraně osobních údajů.